Regl döneminde ağrı kesici kullanmak zararlı mıdır ?

Regl döneminde ağrı kesici içilir mi ? Ağrı kesicinin yumurtalıklara zararı var mı ?

Ağrı kesici içmek kanamayı azaltır mı ? Hangi ağrı kesiciler önerilir?

Kadınların büyük bir kısmı adet döneminde şiddetli sancıdan muzdariptir. Ağrılı adet görme kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte ve günlük performanslarını sekteye uğratmaktadır. Adet dönemini konforlu geçirmek için ilaç alımından, sağlıklı beslenmeye, egzersiz planlamasına kadar pek çok önemli noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Rahim kas dokusundan oluşmuş bir organdır . Adet kanaması sırasında kanamanın çok olmaması ve kan kaybının kısıtlanması için bir miktar kasılır ve bu kasılmalar kadınlarda ağrı olarak hissedilir. Bu kasılmaların şiddeti bazı kadınlarda çok fazla olabilmekte ve bu ağrıyı tolere edememektedirler.  Rahimde bölgesel olarak salgılanan ve bu kasılmaları tetikleyen bazı maddeler bulunmaktadır. Özellikle adet döneminin ilk gününde bu maddelerin aşırı miktarda salgılanması, kadınlarda ağrıya yol açmaktadır. İlk gün çok şiddetli olan bu ağrılar, ilerleyen günlerde giderek azalmaktadır. Bu maddelerin salınım mekanizmasını etkileyen ilaçların kullanımı ile ağrının önüne geçebilmektedir. 

Adet sancısının tedavisinde genellikle ilk tercih  ağrı kesicilerdir. Kullanılan ağrı kesiciler ile kanama da bir miktar azalır fakat bunun hiçbir zararı yoktur. Ağrı kesicinin yumurtalıklara zarar vermesi ya da kısırlığa yol açması gibi bir durumda kesinlikle söz konusu değildir. Yine kadınlar ağrı kesici kullandıklarında pis kanın içeride kalacağına inanırlar ki bu şehir efsanesinden başka bir şey değildir. Kadınların ağrıyı yaşamak yerine ilaç kullanmaları önerilmektedir. Ağrı kesici kullanırken mutlaka doktor önerisi ile ilaç alınmalıdır. Arkadaş ve tanıdık tavsiyesi ile ilaç almak vücutta istenmeyen etkilere neden olabilir. 

Adet sancıları için kullanılabilecek ağrı kesici olarak ilk seçenek parasetamol grubudur. Bu grup ilaçlar mide şikâyeti olanlarda da rahatlıkla kullanılabilir olduklarından  öncelikle tercih edilir. Bir diğer seçenek Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlardır ve mutlaka tok karnına alınmalıdır. Adet sancısı için kullanılacak olan ilaçlar adet sancısı başlamadan ya da yeni başladığında ağrı henüz az iken alınmalı ve ağrı olmasa bile düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Adet döneminde beslenmenin düzenli olması ve tüketilen gıdalarda yapılacak değişikler de adet sancısının azalması için faydalı olabilir. Regl zamanında az yağlı beslenmek, süt ürünleri alımının arttırılması, vitamin takviyeleri adet sancısını azaltılmasına yardımcı olur. 

Scroll to Top