Gebelik ve Kafein

Bir fincan sıcak bol köpüklü bir türk kahvesi, yanında da türk lokumu varsa ne güzel olur değil mi? Gebelerimizin hemen aklına ‘ Acaba ben de içebilir miyim?’ sorusu gelecektir. Peki gebelikte kahve içmek uygun mu ? Öncelikle niçin kahve deyince bir duraksama geliyor, onu konuşmak lazım. Kahve içerisinde kafein içerdiği için hastalarda da hekimlerde de bir olumsuzluk duygusu çağrıştırıyor. Kafein, kahve, çay, kola ve hatta çikolata gibi besinlerde bulunan esasen ilaç olan bir maddedir. Tüketildiği zaman kolayca bebeğin eşi yani plesanta yoluyla anneden bebeğe geçebilir ve fetusde olumsuz etkile sebep olabilir. Ancak esas sorulması gereken hiç kullanılmaması mı ya da zararlı etkilerinin hangi miktardan sonra başladığıdır.

Özelliklede son yıllarda kahve üreten firmaların adım başı şubelerinin açılmış olması, yapılan reklamlar, kahvenin soğuk formlari ile yazın bile tüketilebilir hale gelmiş olması gebelerinden kendilerini kahve içme isteğinden uzak tutmasına engel olmaktadır. Kahve içiminin popüler olması ile birlikte hesapsızca bir kafein tüketim oranı vardır. Bu sebepler ile çoğu kadın doğum hekimi anne adaylarına kafein içeren içecekleri tümden yasaklamaktadırlar. Aşırı olmayan kafein tüketiminin bilimsel olarak kanıtlanmış bir zararı yoktur. Fazla tüketilmesini ise, düşükerken doğum, düşük doğum ağırlığı ve ölü doğumla ilişkilendiren çalışmalar mevcuttur. Aslında bu noktada kafeinin ne kadar tüketildiği önemlidir! Kafein aynı zamanda uyku bozukluklarına, baş ağrısı, sık idrar çıkma ve susuz kalma gibi şikayetlere de neden olabilir. Gebelikte zaten olabilen bu durumların artması ise kaliteli hamilelik geçirmenize engel olabilir. 

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği’ne göre, bebeğin etkilenmemesi ve sağlıklı dünyaya gelmesi için annenin 200 mg ve altında kafein tüketmesi gerekir. Dünya Sağlık Örgütü ise sınır değeri günde 300 mg olarak belirlemiştir. Burada sınır, kafein içeren içecekleri günde 2 büyük kupadan fazla tüketmemektir.  Anck; Kahvenin yanı sıra, çay, kola, kakao ve çikolatanın da kafein içerdiğini unutmamak gerekir! Bunların yerine kafeinsiz içecekler veya soda tercih edilebilir. Ancak günde 1 fincan Türk kahvesinin de zararı olmayacağını düşünmekteyim. Kahve seven birisi iseniz size iyi gelecektir.

Scroll to Top