Yaz tatilinin başlaması ile beraber deniz ve havuz sezonu açıldı. Tabii ki tatilin tadını çıkarmak istiyoruz. Ancak havuz ve deniz sezonunun başlaması ile birlikte tatile giden kadınların en büyük sıkıntılarından biri mantar ve vajinal enfeksiyon.  

Vajinal mantarlar yaz aylarında büyük oranda artmakta. Kadınların denize veya havuza girdikten sonra hemen ıslak mayolarını değiştirmesi ve ardından genital temizlik yapmak oldukça önemli.  

Vajen; PH 3,5 ile 4 arasında olan asidik bir ortamdır. Bu durum bakterilerin ve mantarların üremesini engeller. Ancak bu ortam deniz veya havuz sonrası bozulduğu zaman vajina hemen enfeksiyona doğru yol alır. Bu durumda, vajinadaki birçok faydalı mikroorganizma hemen zararlı hale geçer ve mantar ürer. 

Girilen suyun temizliği çok önemli. Bilinen ve temizliğine dikkat edilen havuzlar seçilmeli, deniz kirli iken ya da atıkların olduğu noktalarda girilmemeli. Havuza ya da denize girilmiş ıslak mayo ile uzun süre kalınması vajinal floranın bozulmasına, bu da mantar enfeksiyonlarına davetiye çıkarmaktadır. Mantar rutubetli, nemli ortamı çok sever. O yüzden ıslak mayo hemen değiştirilmelidir. Denizden eve veya otele gidildikten sonra derhal vajinal bir temizlik yapılmalıdır.   

Hanımlar için deniz ve havuz sonrası mayo değiştirmek ve vajinal temizlik kural olmalı! 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları        

Scroll to Top