MAKALELER

Doç.Dr. Pınar Kadiroğulları

Genital estetik nedir?

Genital estetik nedir?

Günümüzde değişen hayat şartları, insanların öz bakımında ve benlik algısında gelişim ve kendilerine daha da dikkat etmeleri sonucu estetik ameliyatlar oldukça önem kazanmıştır. En çok burun, meme ya da yağ aldırma gibi operasyonlar biliniyor olsa da aslında genital estetik herkesin merak ettiği bir alandır. Her yaş grubunda karşımıza çıkan bu problemler hastanın utanma, muayene olamama, paylaşamama, yeterli bilgiye sahip olmama ve bir çözümü olacağını düşünememesi yüzünden çok fazla gündeme gelmiş bir konu değildir.  

Günümüz modern kadını güzelliğine, bakımına ve cinsel hayatına son derece önem vermekte, rahatlıkla estetik cerrahi ameliyatlara başvurmaktadır. Buna paralel olarak genital estetik ameliyatlarında da artış görülmektedir. Genital estetik, vajinada oluşan ya da önceden var olan şekil bozuklukları kadınların ikili ilişkilerinde mutsuzluğa neden olabilir. Özellikle normal yolla doğum yapan kadınlarda oluşan vajinal sarkma, dudak yapısında bozulma, vajinada genişleme gibi deformasyonlar cinsel yönden isteksizlik ve tatminsizlik yaratabilir. Vajinal genişlik hissi, buna bağlı eşini mutlu edemediği düşüncesi veya dış genital organların asimetri, sarkıklık gibi şekil olarak rahatsız edici olması kadını mutsuz ve huzursuz etmektedir. Bu durum eşi ile yeterince yakınlaşmasına engel olmakta ve cinsel hayatta sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır.

Cinsel hayatta yaşanan problemlerin çiftlerin ilişkisine büyük oranda yansıdığı evlilikleri bitme noktasına getirdiği bilinen bir gerçektir. Kadının cinsel kimliğinin zayıflaması, özgüven eksiliği ve cinsel işlev bozuklukları ile beraber ortaya çıkan bu sorunlar, genital estetik sayesinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak tedavi imkanı sunmaktadır. Bu sebeple doktora başvurmaktan çekinmeyin! Eğer cinsel hayatınızda performansınızın eskisi gibi olmadığını ve bunun sebebinin vajinal bolluk, sarkıklık ya da genital dış görüntüye bağlı özgüvensizlik olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir kadın doğum hekimine başvurunuz.

Zaman zaman genital estetik yaptırmak için başvuran kadınlarda hikaye irdelendiğinde; özellikle eşi ile arası iyi değilse, aldatılmışsa ve buna bağlı kendini suçlama gibi bir duygu durumu mevcut ise, tamamen normal genital organlara ve görünüme sahip oldukları halde bunun aksini düşünen ya da eşleri tarafından bu düşünceye yönlendirilen hastalara da sık rastlamaktayız. Bu tip düşüncelere kapılmadan önce mutlaka bir jinekoloğa başvurun ve gerçekten bir probleminiz olup olmadığını öğrenin. Bırakın doktorunuz buna karar versin. 

Genital bölgede oluşan bozuklukların nedeni nedir? 

  • Travmalar
  • Genetik faktörler
  • Doğum sayısının fazla olması
  • İleri yaş
  • Doğum sırasında oluşan yırtıklar

Genital estetik ameliyat gerektiren durumlar nedir? 

Doğum sırasında yapılan oluşan yırtıklar ve bunların kötü iyileşmesi, fazla atılan dikişler, ileri yaş beraber vajen yapısının ve dokusunun değişmesi, iri bebek doğurmak, mastürbasyon sıklığı ve yanlış yapılan tatmin yöntemleri, cinsel birleşme sıklığı, doğumsal olarak vajinada olan şekil bozuklukları.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları