MAKALELER

Doç.Dr. Pınar Kadiroğulları

Genital estetik hakkında bilinmesi gerekenler

Genital estetik hakkında bilinmesi gerekenler

Genital estetik ameliyatları evli, bekar, doğum yapmış ya da yapmamış, bakire olan veya olmayan tüm kadınlarda güvenle yapılan ameliyatlardandır. Genital organların olgunlaşması ve gelişimini tamamlaması 20 yaş civarında olmaktadır. Bu sebeple genital estetik ameliyatlar 20 yaşından önce yapılmamalıdır. 20 yaşından sonra her yaşta yapılabilir, üst yaş sınırı yoktur. Kadının ihtiyaç duyduğu her an yapılabilir. Genital estetik ameliyatlar başka ameliyatlarla aynı seansta yapılabilir.

Labioplasti (dudak küçültme) ameliyatlarının bakirelere yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Genellikle genç kızlarda asimetri görülebilmektedir. Kızlık zarı iç dudaklardan 3 - 4 cm içeride olduğu için ameliyat kızlık zarına asla zarar vermez. Kadının hamile kalmasına, normal doğum yapmasına da engel değildir. Doğum yapmış ya da yapmamış kadınlara da cinsel hazzı arttırmak amaçlı vajina daraltıcı ameliyatlar yapılabilir.

Daha önce vajina daraltıcı ameliyat geçirmiş doğum yapmak isteyen anne adaylarına sezaryenle doğum yapması önerilir. Normal doğum yapan kişilerde vajina tekrar genişleyebilir, ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulur. Bu nedenle normal doğum tavsiye edilmez. Genital estetik ameliyat yaptırmış kadınların özgüvenleri artmakta, ilişkide daha rahat oldukları için ilişkiden haz alma artışı olmakta ve buna paralel orgazm sayıları artarken daha kolay orgazm oldukları bilinmektedir.

Ameliyatlarda kendinden eriyen dikişler kullanıldığı için ameliyat sonrası iz kalmaz. Dikiş aldırmaya gerek yoktur. Siz söylemedikçe kimse ameliyat olduğunuzu anlamaz. Bu tip ameliyatlar, hamile kalmanız, doğum yapmanız açısından herhangi bir riski taşımaz. Her cerrahi operasyonda karşılaşılabilen kanama, enfeksiyon ya da ödem bu ameliyatlarda da olabilir. Fakat hijyene dikkat edildiği, gerekli bakım yapıldığı takdirde son derece nadirdir. Yara iyileşmesi 4 - 6 hafta arasında olacağından hiçbir iz kalmaması ve ameliyat olduğunuzun anlaşılmaması için evlenmeden 2 ay önce genital estetik ameliyatı yaptırmanız önerilir. Yara iyileşmeniz tamamlanana kadar cinsel ilişki kısıtlanır. Bu yaklaşık 40 gün kadar bir süredir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları